Preloader Close

Service Details

בדיקת מונע זרימה חוזרת (מז"ח) כל מה שצריך לדעת

 איכות מי השתייה בישראל, הינו נושא בעל חשיבות מרכזית מבחינה לאומית ונעשות פעולות רבות על מנת להעשיר את איכות מי השתייה ולהפוך אותם לאיכותיים ובריאים יותר לשתייה. מים מזוהמים, מהווים סכנה בריאותית חמורה ועלולים להסב נזק בריאותי הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך ועל כן יש לפעול כל העת, על מנת למנוע היווצרות או חדירה של מזהמים אל מי השתייה ובכך לאפשר לכל אחד ואחת, ליהנות ממי שתייה איכותיים וללא כל מזהמים בלתי רצויים והמאיימים על בריאותנו. 

אחד האביזרים העיקריים אשר תפקידו להבטיח כי איכות מי השתייה תהיה גבוהה וללא מזהמים, הוא מז"ח אשר תפקידו למנוע זרימה חוזרת של מזהמים אל תוך צינור מי השתייה המרכזי של הצנרת הביתית שלנו. לעיתים קורות תקלות באספקת המים בין אם תקלות בצנרת, במשאבות או כל תקלה אחרת אשר פוגעת באספקת המים הסדירה וכתוצאה מכך, נוצר מעין וואקום בצנרת הביתית אשר שואב בעוצמת יניקה חזקה מאוד, מזהמים רבים אשר חודרים אל מערכת הצנרת הביתית ויוצאים אל מי השתייה עם התחדשות זרימת המים לאחר תיקון התקלה. באמצעות האביזר אשר מונע זרימה חוזרת של מזהמים אל הצנרת שלנו, ניתן יהיה להבטיח כי גם בזמן שגרה וגם בזמן חירום בעת תקלה, איכות המים לא תיפגע ותישאר ברמה הגבוהה ביותר. 

 

מטרת העל היא להבטיח כי לא תהיה זרימה חוזרת של מזהמים אל תוך מי השתייה שלנו ועל כן ננקטים כל הפעולות האפשריות הן באופן פרטי והן באופן עירוני ואף לאומי, ובתוכן התקנת אביזר אשר מונע זרימה של חיידקים וזיהומים אל קו המים הפרטי, דבר אשר עלול להסב נזק בריאותי חמור מאוד ואף להוביל לסכנת חיים ממשית.

 

הקפדה יתרה על התקנת מז"ח

 

נשאלת השאלה מדוע להקפיד על אביזר אשר מונע זרימה של מזהמים אל תוך הצנרת הפרטית?, מדוע משרד הבריאות הוציא הנחיה מפורטת אשר מחייבת התקנת מז"ח?. התשובה היא מאוד פשוטה והיא קשורה באופן ישיר לבריאות הציבור כלומר, המטרה המרכזית היא לספק מי שתיה איכותיים ונקיים מחיידקים ומזהמים שונים אשר יש ביכולתם לפגוע במצב הבריאותי של הנחשפים אליהם בזמן שתיה. משרד הבריאות קבע הנחיות מפורטות אשר לגבי התקנת אביזר מונע זרימה חוזרת, מתוך מטרה למנוע חדירה של מזהמים אל הצנרת ומשם לברזים. 

כחלק מהפיתוח הסביבתי והתעשייתי, ישנו סיכון מוגבר לזיהום מי השתייה מכיוונם של מפעלים תעשייתיים אשר עלולים להחדיר אל צינורות המים המובילים את מי השתייה לבתי המגורים, מזהמים רבים ובכך לגרום לתחלואה גבוהה בקרב הציבור הקרב, דבר אותו יש למנוע באופן מוחלט ומכאן הדרישות המחמירות של משרד הבריאות לגבי התקנת אביזר למניעת זרימה חוזרת מז"ח, אשר ימנע כל חדירה של מזהמים אל תוך הצינורות המובילים מי שתייה ויבטיח איכות מים גבוהה ואיכותית.  

באמצעות התקנת אביזר מונע זרימה של מזהמים אל תוך צינורות מי השתייה, ניתן יהיה מצד אחד למנוע תחלואה גבוהה בקרב אזרחי המדינה אשר ייחשפו למזהמים במי השתייה ומצד שני, ניתן יהיה לצמצם סגירות הרמטיות של צנרות מים ראשיות לצורך ניקוי יסודי שלהם, לאחר שנחשפו למזהמים אשר נכנסו אליהם, בעת שלא היה מותקן אביזר מונע זרימה חוזרת. ככל שנקפיד להישמע להנחיות משרד הבריאות, הנוגעות לאיכות מי השתייה בברזים, כך נוכל ליהנות ממי שתייה איכותיים ובריאים אשר אינם יסכנו את מצבנו הבריאותי.

 

כיצד פועל אביזר מונע זרימה חוזרת?

 

אביזר אשר תפקידו למנוע זרימה חוזרת של מים מזוהמים אל תוך צנרת מי השתייה, פועל באמצעות שסתום מיוחד אשר מותקן בתוכו ותפקידו להיפתח אך ורק לכיוון ספציפי אחד ולא לשני כיוונים ובכך הוא מסייע במניעת זרימה חוזרת של חלקיקים מזהמים, אל תוך הצנרת הביתית, בזמן סיטואציה של ואקום שנוצר עקב תקלת צנרת, משאבה או כל בעיה אחרת הקשורה למערכת המים הביתית או הציבורית. בזמן שהמים אותם אנו שותים, עוברת מהצנרת הביתית החוצה דרך אביזר מונע זרימה חוזרת, הם אינם יכולים לשוב בחזרה אל הצנרת הביתית ובכך האביזר מספק את הביטחון הדרוש למי השתייה שלנו ומונע כל חדירה של מזהמים וחיידקים אל הצנרת הביתית.

תאגידי המים, מספקים לחברות וארגונים שונים, מים אשר מיועדים לשימושים שונים בין אם לצרכי תעשייה, כבאות והצלה, הדברה, מפעלי טקסטיל ולעוד מגוון רחב מאוד של חברות אשר עושות במים שימוש תדיר. מדובר על חברות אשר מזרימות למים חומרים מזהמים רבים שיש לשמור כי הם אינם יחדרו בחזרה אל צינורות השתייה ולצורך כך ישנו אביזר אשר מונע זרימה חוזרת  של מים מזוהמים בחזרה אל צנרת מי השתייה ושומר על בריאות הציבור ומחשיפה שלו למים מזוהמים.

 

על מי חלה החובה של התקנת מונע זרימה חוזרת?

 

על פי התקנות שקבע משרד הבריאות בכל הנוגע להתקנת אביזר למניעת זרימה חוזרת של מים מזוהמים בחזרה על צינורות השתייה, ישנה חובה להתקנת מז"ח, בכל בנייני מגורים משותפים, בתים פרטיים, משקים חקלאיים אשר במסגרת עבודתם משתמשים בחומרי הדברה או שיש ברשותם לולי תרנגולות או רפתות וכמובן כל בעלי עסקים אשר במסגרת עבודתם, משתמשים באופן תדיר במערכות מים. יש אחריות אישית להתקנת אביזרי למניעת זרימה חוזרת כאשר במידה ולא יהיה אביזר מסוג זה, ישנו סיכון מוגבר מאוד לבריאות הציבור והדבר יהווה הפרה מוחלטת של תקנות משרד הבריאות ויגרור עמו סנקציות וקנסות כבדים מאוד. 

המטרה המרכזית היא לספק איכות מי שתייה גבוהה מאוד ולמנוע כל זיהומים במי השתייה אשר יובילו למחלות ולפגיעות גופניות קשות מאוד. ישנה אחריות אישית של כל חברה, ועד, ארגונים ואנשים פרטיים, להתקין אביזר למניעת זרימה חוזרת של זיהומים אל צנרת המים. מדובר במטרה של כולנו, לאפשר איכות מים נאותה בישראל והכל באמצעות אביזר מרכזי ואינו מורכב למדי, אשר באמצעות התקנה פשוטה, ניתן יהיה להבטיח אספקת מי שתייה איכותיים ללא סכנות וזיהומים.

 

מי נותן את ההרשאה להתקנת ובדיקת מז"חים

 

בכל הנוגע להתקנת מז"חים, משרד הבריאות קבע שורה של תקנות ודרישות אשר מסמיכות אנשי מקצוע לביצוע התקנת המז"ח. אך ורק אנשי מקצוע אשר קיבלו הסמכה ממשרד הבריאות להתקנת מז"חים, יהיו רשאים על פי חוק, לבצע את ההתקנה וזאת על מנת לאפשר התקנה איכותית של המז"ח אשר פירושה מניעת כניסה של מזהמים אל מי השתייה. ההתקנה חייבת להיעשות על פי כל הנהלים והכללים שהתווה משרד הבריאות ועל כן, רק האנשים המוסמכים לכך, יוכלו לבדוק ולאשר כי ההתקנה מבוצעת כהלכה וללא קיצורי דרך אשר יסכנו את בריאות הציבור. 

משרד הבריאות אף קבע, כי אחת לשנה יש לבצע בדיקה תקופתית של המז"ח על מנת לאמוד את תקינותו ולוודא כי הוא מבצע את עבודתו באופן הטוב ביותר ושהוא אינו מתחיל להישחק. את הבדיקה יש לבצע באמצעות אנשי מקצוע שקיבלו הסמכה לכך ממשרד הבריאות ויש ביכולתם לוודא את תקינות המז"ח ולאשר אותו לשימוש. כמו כן, חשוב מאוד כי אביזרי המז"ח, יהיה באישור משרד הבריאות. קיימים בשוק מגוון רחב מאוד של אביזרים המשמשים למניעת זרימה חוזרת של מזהמים אל צנרת מי השתייה, אך רובם אינם עומדים בתקן של משרד הבריאות. לכן יש לרכוש רק את המז"ח אשר מאושר על ידי משרד הבריאות ונמצא כאיכותי ביותר לשימוש.